مطالب ویژه

جراحی های داخل دهان


ایمپلنت های دندانی


بوتاکس و ژل


کیست و تومورهای فکی


شکستگی های فک و صورت


جراحی های چانه و گونه

مراحل جراحی شما

دسترسی به مطب


مراحل جراحی


دستورالعمل های قبل و بعد از عمل

ایمپلنت چیست ؟

با کشف جمجمه هایی توسط باستان شناسان ، در استخوان فک در محل دندانهای از دست رفته ، موادی از جنس فلزهای ریختگی و تاج مشاهده شد . ولی ایمپلنت های مدرن از جنس فلزتایتانیوم از دهه 70 میلادی استفاده شده است.

در واقع در گذشته در صورت از دست رفتن دندانها ، از پروتزهای متحرک جهت حفظ زیبایی و جویدن استفاده می شد که نیروی بسیار کمی برای جویدن ایجاد می کند و در واقع قادر به خرد کردن قطعات لقمه غذا نیست اگر بخواهیم مقایسه ای بین دندانهای متحرک و دندانهای طبیعی بکنیم .

دندانهای طبیعی قادرند نیرویی حدود 1000 برابر دندانهای مصنوعی وارد کنند به همین دلیل اکثر کسانی که از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند از آن رضایت ندارند علاوه برآن به مرور زمان باعث تحلیل رفتن استخوان و لثه می شود که نگهداری دندان در داخل دهان مشکلتر هم می شود .

امروزه با جایگزینی ایمپلنت می توان زیبایی و جویدن را تا حد زیادی به دست آورد . ایمپلنت از جنس تایتانیوم و آلیاژهای آن است که جایگزین ریشه از دست رفته می شود این فلز با گذشت زمان به استخوان جوش می خورد و شباهت بسیار زیادی به دندان از دست رفته دارد در این روش هیچ گونه تراش یا آسیب به دندانهای مجاور وارد نمی شود.

 

 

برای چه کسانی می توانیم ایمپلنت بگذاریم.

اصولاً ایمپلنت را می توان برای همه افراد طراحی کرد.

قرار دادن ایمپلنت در افراد سالم که استخوانهای مناسب داشته باشند درصد موفقیت نزدیک 100% دارد .

در افرادی که بیماریهای کنترل شده قلبی ، دیابت ، کلیوی ، کبدی داشته باشند می توان ایمپلنت را با احتیاط قرار داد . مسلماً در این بیماران درصد موفقیت طولانی مدت نسبت به بیماران سالم مقداری کمتر است .

در بیمارانی که بیماریهای آنها کنترل شده نیست مثلاً فردی که دیابت دارد ولی از قرص و یا انسولین استفاده نمی کند نباید ایمپلنت قرار داده شود. یا بیماری که فشار خون بالای 20 دارد ویا بیماری قلبی بسیار شدید دارد نباید ایمپلنت قرار داده شود. همچنین در افرادی که روزانه بیشتر از 15-10 نخ سیگار استفاده می کنند بهتر است ایمپلنت قرار داده نشود .

در بیمارانی که شیمی درمانی کرده اند یا تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند  با بررسی هایی که پزشک انجام می دهد می تواند در شرایطی ایمپلنت را قرار دهد.

 

 

راه حل های جایگزینی دندان

در صورت از دست رفتن دندانها ، به چهار طریق می توان آنها را بازسازی کرد :

1- می توان از پروتزهای متحرکی که به مخاط کام ، لثه ، دندانهای مجاور و مجاورات دندان تکیه می کند استفاده کرد . در این روش بعد از قالب گیری توسط لابراتوار دندان ساخته می شود . این دندان متحرک خواهد بود باعث آسیب به لثه و دندانهای مجاور می شود .در هر بار غذا خوردن باید شسته شود و شبها نیز از دهان خارج می شود .

 

2- در صورتی که در دو طرف فضای خالی دندان وجود داشته باشد پس از تراش دندانهای مجاور ، روی آنها روکش های بهم متصل مانند پل گذاشته می شود که فضای خالی را پر کند ایراد این روکش تراش دندانهای مجاور که می تواند باعث آسیب آنها شود .

 

3- در صورتی که تمامی دندانها از دست رفته باشد می توان از پروتز متحرک استفاده کرد . در این روش از پروتز متحرک در فک استفاده می شود . نیروی جویدن بسیار کمتر از دندانهای طبیعی است باعث آسیب به لثه و استخوان و تحلیل آنها در طولانی مدت می شود و باید خارج شوند و شستشو شوند شبها نیز از دهان خارج می شوند .

 

4- طرح درمان ایمپلنت بهترین طرح درمان جهت جایگزینی دندانهای طبیعی است . در این روش از فلز تایتانیوم به شکل ریشه دندان در محل بی دندانی قرار داده می شود پس از مدت کوتاهی به استخوان جوش می خورد و قادر به تحمل نیرویی به مراتب بیشتر از دندان طبیعی است در این مرکز تنها قراردهی دندان به وسیله ایمپلنت انجام می شود و جهت جایگزینی دندان به روش های غیر ایمپلنت به مراکز دیگر مراجعه فرمایید .