مطالب ویژه

جراحی های داخل دهان


ایمپلنت های دندانی


بوتاکس و ژل


کیست و تومورهای فکی


شکستگی های فک و صورت


جراحی های چانه و گونه

مراحل جراحی شما

دسترسی به مطب


مراحل جراحی


دستورالعمل های قبل و بعد از عمل

سوالات شایع در مورد بوتاکس

یکی از تکنیکهای ساده جهت جوان سازی صورت ، تزریق بوتاکس است که امروزه با توجه به راحتی تزریق ، موثر بودن ، هزینه کم ، عوارض بسیار کم بسیار شایع شده است .

1- بوتاکس چیست ؟ سم باکتری کلستریدیوم بوتولونیوم است که باعث تضعیف عضله محل تزریق به صورت برگشت پذیر می شود به علت تزریق کم این ماده ، معمولاً در همان محل تزریق می ماند و عوارض سیستمیک ندارد.

 

2- در چه افرادی می توان بوتاکس تزریق کرد؟

بطور کلی در تمامی افراد می توان بوتاکس استفاده کرد . بیمارانی که مشکلات خونی دارند ، از وارفارین ، آسپرین ، پلاویکس استفاده می کنند ، بارداری ، شیردهی ، در بیماریهای عضلانی ، عصبی (میاستینی گراو ) ، بیماران با حساسیت به بوتاکس و حساسیت به آلبومین و شیر گاو بهتر است استفاده نشود .

 

3- از بوتاکس در چه محلهایی می توان استفاده کرد ؟

بیشترین مورد مصرف بوتاکس در 3/1 فوقانی صورت و ناحیه پیشانی می باشد . در جاهای دیگر صورت می توان به مقدار بسیار کم استفاده شود .

 

4- آیا استفاده از بوتاکس باعث افزایش چین و چروک در آینده می شود ؟

یک تصور غلط بین مردم این است که بعد از تزریق بوتاکس ، اگر از بوتاکس استفاده نشود  باعث افزایش چین و چروک می شود واقعیت این است که بوتاکس باعث توقف پیری نمی شود و روند پیری همیشه وجود دارد با استفاده از بوتاکس به مدت 6 ماه باعث کاهش چین و چروکها می شود و بعد از آن چون اثر کم می شود و مقداری چین و چروک ظاهر می شود افراد فکر می کنند که بوتاکس باعث آنها شده است ولی واقعیت این است که بوتاکس باعث کاهش چین و چروک در آینده می شود .

 

5- مدت اثر بوتاکس چقدر است؟

در افراد مختلف متفاوت است در افراد با چین و چروک زیاد ، آقایان ، و افرادی که عضلات قویتر دارند اثر آن زودتر از بین می رود معمولاً مدت اثر آن 8-3 ماه می باشد .

 

6- آیا کسی که از بوتاکس استفاده می کند باید همیشه بوتاکس کند ؟

خیر ، هر فرد در هر موقع که خواست می تواند دیگر از بوتاکس استفاده نکند و باعث افزایش چین و چروک هم نمی شود. معمولاً با استفاده از چند نوبت استفاده از بوتاکس عضلات ضعیف می شوند و در کل میزان چین و چروک هم کاهش می یابد .

 

7- آیا می توان با فواصل کمتر بوتاکس کنیم ؟

استفاده از بوتاکس بهتر است در فواصل 6-4 ماه انجام گیرد استفاده از بوتاکس در فواصل کمتر

می تواند باعث افزایش مقاومت عضله شود و به صلاح نیست .

 

8- عوارض بوتاکس چیست؟

تورم و کبودی ممکن است به صورت کم دیده شود برای کاهش آن بهتر است افراد قبل از تزریق به مدت 2 هفته از ویتامین E و ضد درد و آسپرین استفاده نکنند معمولاً کبودی ظرف چند روز از بین می رود . افتادگی پلک در بعضی افراد دیده می شود و پزشک می توان از آن پیشگیری کرد . واکنشهای حساسیت هم به دنبال تزریق بوتاکس نادر است و بیشتر در افرادی دیده می شود که به شیر گاو ، تخم مرغ ، آلبومین حساسیت دارند . خوشبختانه بیشتر عوارض آن قابل بازگشت است و مشکل خاصی را بوجود نمی آورد .

 

9- آیا تزریق آن دردناک است؟

با افزایش تجربه جراح ، درد بسیار کمی حین تزریق دارد .

 

10- آیا بوتاکس موارد کاربرد دیگری هم دارد ؟

بله ، با تشخیص صحیح پزشک جهت کاهش دردهای عضلانی ، مشکلات مفصل ، فکی ، کاهش سردرد . تصحیح عدم قرینگرهای صورت بعلت تغییر اندازه عضلات صورت .............استفاده می شود.

 

11- بعد از عمل چکار کنیم ؟

استفاده از یخ ، بالا نگه داشتن سر برای چند ساعت ، عدم ورزشهای سنگین و بلند کردن بار برای 4 ساعت ، در چند ساعت اول افزایش حرکات صورت مثل اخم کردن باعث افزایش اثر آن می شود . استفاده از آرایش ایراد ندارد.

 

12- اثر آن در چه مدت بعد شروع می شود ؟

معمولاً بعد از 24 ساعت اثر آن شروع می شود و تا 1 هفته افزایش می یابد و حدود 4 ماه هم اثر آن باقی می ماند .

 

13- در صورت سوالات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

 

سوالات شایع در مورد ژل ها و فیلرها جهت افزایش حجم لب ، گونه ، چین های عمیق

تزریق ژل ها و فیلرها جهت جوان سازی صورت بسیار پرطرفدار شده است . روش راحت ، موثر همراه با عارضه کم باعث شده است که به طرفداران این روش روز به روز اضافه شود.

1- آیا ژل ها دائمی هستند ؟ ژل ها انواع مختلفی دارند بعضی از آنها قابل جذب هستند و بعضی ها دائمی هستند . انواع قابل جذب به علت عوارض کمتر و امکان تصحیح و کم و زیاد کردن آن ، طرفداران بیشتری دارند معمولاً اکثر آنها از هیالورونیک اسید ساخته شده است که در بدن همه ما وجود دارد و برای بدن ما ماده آشنایی است .

 

2- آیا احتمال حساسیت به ژل ها وجود دارد؟ بعضی از انواع ژلها که بیس کلاژنی دارند مثل zyplast یا zyderm احتمال واکنش به آنها وجود دارد ولی انواعی مانند Juvederm و Restylane که بیس اسیدهالورونیک دارند احتمال واکنش نادر است و نیاز به تست ندارد.

 

3- بعد از چه مدت جذب می شوند ؟ معمولاً جذب آنها 2-1 سال طول می کشد و می توان بعد از
2-1 سال دوباره تجدید شود .

 

4- در چه محل هایی می توان ژلها را تزریق کرد؟ معمولاً در جاهایی که چین های عمیقی ایجاد
می شود تزریق می شود این نواحی شامل چین بین بینی و گونه ، چین بین لب و بینی ، خطهای عمیق روی لب ، لبهای نازک ، جای زخم های قدیمی ، خطوط روی پیشانی ......... می باشد .

 

5- بعد از تزریق چکار کنیم؟ استفاده از یخ برای 24 ساعت اول ، استفاده از داروهای تجویزی پزشک ، عدم ورزش سنگین در روز تزریق.

 

6- چه عوارضی دارد؟ عوارض نادر است شامل کبودی که ظرف 10 روز بهبود می یابد ، تورم ، صاف نبودن سطح آن ، حساسیت ، آسیب به اعصاب ، عفونت و آسیب های بافتی می باشد.

 

7- در صورت سوالات بیشتر با دکتر قویمی تماس بگیرید.