شکستگی فک (آرواره) که بیشترً در پی برخورد اجسام سفت در تصادفات،خوردن ضربه سنگین،صدمات ناشی از ورزش ،افتادن از جای بلند و ... اتفاق می افتد، عارضه ای دردناک بوده و باید هر چه سریعتر درمان شود تا موجب ایجاد مشکل فرد در صحبت کردن، غذا خوردن و سایر اعمال نشود.یک فک شکسته در واقع به عنوان شکست آرواره شناخته می شود زیرا در این حالت آرواره که استخوانی متصل به  جمجمه است به شخص این امکان را می دهد دهان خود را باز و بسته کند و با ایجاد شکستگی در فک بطور حتم مشکلات مشخصی برای شخص ایجاد خواهد شد.در صورت وجود حالت شکستگی فک نیاز به انجام جراحی فک بر روی فرد صدمه دیده وجود خواهد داشت. هزینه و قیمت درمان شکستگی استخوان فک بسته به نوع شکستگی و میزان آسیب متفاوت است.  

 

علائم شکستگی فک

رایج ترین علائم شکستگی فک مربوط به وجود درد شدید در ناحیه فک است. در این حالت یک ناهماهنگی در بین دندان ها هم ایجاد می شود. بمحض اینکه  فرد احساس کند موقعیت دندان های وی در حالت طبیعی و معمول نیست، همواره احتمال شکستگی در استخوان فک وجود دارد. علائم دیگر مربوط به شکستگی فک ، خون ریزی داخل دندان، ایجاد مشکل در صحبت کردن و نفس کشیدن، و نیز تورم در بخش شکسته است. هنگامی که فرد از یک یا دو مورد از این علائم رنج می برد، نیاز به کنترل سایر علائم وجود دارد و به این ترتیب می توان روش مناسب برای درمان فوری این نوع از جراحت را انتخاب کرد   

عوارض ناشی از شکستگی فک

شکستگی فک  دارای مشکلات موقت در ارتباط با خوردن و صحبت کردن است، این عوارض معمولاً با گذشت زمان از چند روز تا چند هفته حل می شود. ممکن است برخی افراد بیمار ممکن است دارای عوارض جدی تری باشند که مربوط به مسدود شدن مجاری تنفسی، خون ریزی، آسپیراسیون غذایی، خونی یا جریان مایع در ریه ها باشند که این عوارض می توانند جان فرد را تهدید کنند. همچنین برخی افراد ممکن است با عفونت در فک یا صورت، ایجاد مشکل در دندان ها، شوند. این عوارض معمولاً زمانی مشاهده می شوند که فک آسیب دیده ثابت نگه داشته نشود و تاخیر در درمان وجود داشته باشد یا درمان انجام شده مناسب نباشد. در این حالت درمان ضعیف برخی از شکستگی ها می تواند منجر به ایجاد ناهنجاری های خاص در فک و دندان فرد شود.بهتر است برای پیشگیری از موارد مذکور در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنید.  

 

درمان شکستگی فک

اقدامات اولیه برای شکستگی فک ارائه کمک های اولیه به وی لازم و ضروری خواهد بود. کمک های اولیه می تواند شامل استفاده از کمپرس سرد برای جلوگیری از ورم کردن و استفاده از برخی داروهای مسکن برای کاهش درد باشد. در صورتی که پس از انجام اقدامات مورد نیاز هنوز در صورت فرد ناهنجاری مشاهده شود با مراجعه به پزشک و استفاده از تست رادیولوژی و با بررسی عکس رادیولوژی می توان نیاز به انجام عمل جراحی را بررسی کرد. البته، انجام عمل جراحی نیاز به تشخیص دکتر و بطور خاص پزشکان متخصص در ارتباط با آسیب های فک دارد.
روش درمانی پایه و رایج برای حل این مشکل انجام عمل جراحی بر روی فک است. این جراحی با هدف نرمال سازی استخوان فک و برگرداندن آن به حالت طبیعی انجام می شود که در برگیرنده بازیابی حالت استاندارد دندان، تنفس، و صحبت است. ضمنا زمانی که فرد از شکستگی فک بالا رنج می برد، یک نوع دیگر از جراحی استخوان فک برای وی مورد نیاز خواهد بود. جراحی فک بالا به عنوان جراحی فک و صورت شناخته می شود که در آن تمرکز اصلی بر فک بالایی فرد است که دچار شکستگی شده یا در رفتگی دارد. بازگشت به حالت طبیعی پس از انجام جراحی فک به زمان نیاز دارد اما انجام این کار واقعاً با ارزش است.  


ممکن است در جراحیی که بر روی فک انجام می شود، نیاز به استفاده از آتل بندی باشد. در این حالت لازم است استخوان آسیب دیده را ثابت کنیم تا به این ترتیب بتوانیم از ایجاد مشکلات بعدی و نیز درد کشیدن بیشتر فرد جلوگیری کنیم. علاوه بر این، آتل بندی می تواند به کاهش زمان لازم برای بهبود فرد کمک کند. برای تنظیم استخوان های آسیب دیده و اطمینان از قرار گرفتن آنها در محل مناسب نیز نیاز به بستن فک وجود دارد. در این حالت قرار دادن محل آسیب دیده در قالب می تواند به بهبود کامل فرد و بازگشتن به شرایط طبیعی کمک فراوان کند. در طول مدت درمان و بعد از جراحی از حرکت دادن فک خود در خلاف جهت ترمیم شکستگی یا آسیب خودداری کنید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع