كيست هاي فكي، ضايعات ناشايعي مي باشند كه گاهي رفتار تهاجمي داشته که گاهی اوقات ممکن است اندازه آنها بزرگ شود، اما تشخیص این کیست‌ها به آسانی نیست و نیاز به یکسری بررسی‌ دارد. داشتن اطلاعات کلینیکی، رادیولوژیکی و نمای پاتولوژیکی برای تشخیص آنها ضروری است وجود انواع تومورها و کیست‌ها در استخوان‌های فک و بافت‌های نرم دهانی یا فکی وجود دارد که یک بخش عظیمی از کارهای جراحی را به خود اختصاص می‌دهند. تومورهای فک به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم دسته‌بندی می‌شوند که بر حسب نوع آن جراح درمان مناسب را به‌کار می‌برد.  

 

علائم کیست فک

وجود تومور در ناحیه فک موجب  تورم در فک شده، یعنی بیمار با ظاهر متورم به پزشک مراجعه می‌کند. همان‌طور که گفته شد برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی‌های بیشتری است.  

 

عوارض کیست فک

بهتر است به محض بروز علائم کیست سریعا برای درمان کیست اقدام شود .کیست های فک اگر از نوع بدخیم باشند و درمان نشوند  منجر به پایان زندگی فرد می‌شوند. چنانچه کیست از نوع خوش‌خیم باشد اما درمان به تعویق بیفتد یا درمان نشوند احتمال تخریب این عضو بالاست. در این شرایط نیاز به جراحی است که این جراحی سنگین خواهد بود، چراکه مقداری از بافت تخریب شده است. همچنین باید استخوان آن بخش برداشته شود که این کار باعث برهم زدن پیوستگی فک می‌شود که همه این موارد مشکلات زیادی از‌جمله از نظر ظاهری و عملکردی به‌همراه دارد. 

 

درمان کیست فک

معمولا درمان‌ این کیست‌ها به‌صورت جراحی است. البته لازم است یکسری تومورهای بدخیم فکی را با کمک درمان‌های رادیوتراپی و کموتراپی برطرف کرد یا اینکه قبل از عمل جراحی این درمان‌ها را انجام داد و بعد از آن جراحی را به‌کار برد، اما عمدتا تومورها و کیست‌های فکی درمان‌شان به‌صورت جراحی است.  

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع